Prečo je vlhkosť vzduchu dôležitá

Vlhkosť vzduchu udáva, koľko vody v plynnom stave (vodné pary) obsahuje dané množstvo vzduchu. V prírode je voda synonymom života. Preto na púšťach, kde je veľmi suchý vzduch, obvykle žije len veľmi málo živočíchov a rastie minimum rastlín. Naopak, v tropických dažďových pralesoch, kde sa to životom len tak hemží, je vlhkosť veľmi vysoká. Človek je na výkyvy vlhkosti vzduchu citlivý. Ešte citlivejší sú ľudia trpiaci alergiami, astmou alebo atopickým ekzémom. Preto sa v miestnostiach, kde trávime najviac svojho času, odporúča dodržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu 50 %. Túto hladinu dokážu spoľahlivo udržiavať zvlhčovače vzduchu.

Ako suchý vzduch ovplyvňuje zdravie

Suchý vzduch neprospieva zdraviu

Suchý vzduch neprospieva zdraviu

Nízka vlhkosť vzduchu nastáva najmä vo vykurovacej sezóne, kedy jej hodnota klesá aj pod 20 %. Tým spôsobuje vysúšanie slizníc dýchacích ciest, čo následne vedie k ich podráždeniu s rizikom vzniku infekcie alebo alergickej reakcie. Vysušená sliznica nie je schopná správne plniť svoju ochrannú funkciu a nedokáže sa účinne brániť prenikaniu vírusov, baktérií, alergénov a prachových čiastočiek hlboko do dýchacích ciest. Tento stav negatívne ovplyvňuje celý imunitný systém a môže spôsobovať okrem ochorenia aj dlhodobú únavu a vyčerpanie.

Pokožka suchom trpí

Často dochádza aj k nadmernému vysúšaniu pokožky, čo sa prejavuje jej predčasným starnutím a vznikom vrások. S týmto rizikom je nutné počítať predovšetkým, ak niekto z rodiny trpí ekzémom alebo psoriázou, kedy vysúšanie pokožky vedie k zhoršeniu celkových problémov.

Pokožka suchom trpí
Presušený vzduch nesvedčí ani domácnosti

Presušený vzduch nesvedčí ani domácnosti

Nedostatočná vlhkosť má negatívny vplyv na domáce zvieratá, rastliny, ale taktiež prírodné materiály použité v interiéri. Je preukázané, že psom viac vypadáva srsť, rastliny rýchlo usychajú, umelecké diela a drevený nábytok rýchlejšie podliehajú zbytočnej degradácii.

Zvlhčovač vzduchu chráni vaše zdravie

Optimální vlhkost hlídá hygrostat

Optimálnu vlhkosť stráži hygrostat

Zvlhčovač vzduchu vie v uzavretej miestnosti vytvoriť optimálnu vlhkosť, ktorá sa pohybuje v intervale 40 až 60 %. Pod touto hranicou je vzduch presušený, zatiaľ čo pri jej prekročení je, naopak, príliš vlhký. Zvýšená vlhkosť vzduchu môže viesť k tvorbe plesní a množeniu mikroorganizmov, ale môže mať taktiež negatívny dopad na vybavenie interiéru. Kvalitné zvlhčovače dokážu túto optimálnu vlhkosť automaticky udržiavať pomocou zabudovaného hygrostatu.

Zvlhčovač vybavený hygrostatom je spoľahlivou ochranou vášho zdravia.

Garancia hygienicky čistej vody

Vodu v nádržke každého zvlhčovača treba udržiavať hygienicky čistú, inak sa do ovzdušia šíria rôzne baktérie a plesne, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy. Tomu sa dá predísť buď antibakteriálnym ošetrením vody, alebo zahriatím výstupnej hmloviny na vysokú teplotu, ktorá baktérie zničí. Elegantným a veľmi spoľahlivým riešením je úprava vody iónmi striebra, ktoré sú priebežne uvoľňované z Antibakteriálnej striebornej kocky Clean Cube.

Garancia hygienicky čistej vody
Čistička vzduchu je vhodným doplnkom zvlhčovača

Čistička vzduchu je vhodným doplnkom zvlhčovača

Ďalším z účinných opatrení na úpravu vzduchu je obstaranie čističky. Čistička sa vyplatí, ak ste alergickí na pele, plesne, roztoče, zvieracie alergény alebo ak sa chcete chrániť pred baktériami a vírusmi rozptýlenými vo vzduchu. Účinný čistiaci systém vie alergény a dráždivé látky zo vzduchu spoľahlivo odstrániť. Čistička taktiež dokáže zo vzduchu odstraňovať cigaretový dym a nebezpečné plyny.


Detail produktu

Komu sú zvlhčovače určené

Pro prevenci

Pre prevenciu

Aj napriek aktívnemu prístupu k svojmu zdraviu málokomu napadne riešiť vo svojom okolí aj kvalitu vzduchu, s ktorou súvisí aj jeho vlhkosť. Pre ľudské telo je však optimálna vlhkosť vzduchu nesmierne dôležitá, pretože podporuje jeho správnu funkciu a imunitný systém. Nízka vlhkosť má negatívny vplyv nielen na dýchacie cesty, ale aj na stav vašej pokožky. Správna vlhkosť podporuje vaše zdravie.

Pre chorých

Ak trpíte chronickým ochorením dýchacích ciest (astma, alergia) alebo bývate v zimnom období často chorí, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť optimálnej vlhkosti vzduchu. Vysušené sliznice dýchacích ciest totiž nie sú schopné účinne eliminovať vírusy, baktérie, škodlivé látky alebo alergény, ktoré potom prenikajú hlboko do dýchacích ciest a vedú k opakovanému vzniku infekcií. Správna vlhkosť vzduchu je tiež veľmi dôležitá pre ekzematikov a pacientov so psoriázou, pretože vysušená pokožka ich ťažkosti často zhoršuje. Zvlhčovač vzduchu preto často odporúčajú lekári.

Nemocným
Pro krásu

Pre krásu

Starnutie pokožky a s tým spojená tvorba vrások je síce prirodzený biologický proces, neznamená to však, že neexistujú spôsoby, ako ho čo najviac spomaliť. Napadlo vám niekedy, že vaša pleť trpí dehydratáciou predovšetkým pri dlhodobých pobytoch v miestnostiach s nízkou vlhkosťou vzduchu? Dôsledkom je predčasné starnutie pokožky, čo sa prejavuje nepríjemnými pocitmi napätia, svrbením, precitlivenosťou, popraskanými perami a zvýšenou tvorbou vrások. Vďaka zvlhčovaču vzduchu môžete týmto nepríjemnostiam účinne predchádzať.

Do interiéru

Optimálna vlhkosť vzduchu je veľmi dôležitá aj pre domácich maznáčikov a izbové rastliny. Jej nedodržanie má pre rastliny fatálne následky, u psov dochádza k lámaniu srsti, strate jej lesku a väčšiemu vypadávaniu chlpov. Nedostatočná vlhkosť má tiež negatívny vplyv na drevený nábytok či podlahy, umelecké diela a hudobné nástroje. Investíciou do zvlhčovača vzduchu prospejete teda i svojim zvieracím kamarátom, izbovým rastlinám a vybaveniu interiéru.

Do interiéru

Ako vybrať zvlhčovač

1.

Základným kritériom výberu zvlhčovača je veľkosť miestnosti.

Čím väčšia je jej veľkosť, tým väčší musí byť výkon zariadenia. Nedostatočný výkon zvlhčovača je nevýhodou, pretože na optimálne zvlhčenie miestnosti spotrebuje viac energie. Malým miestnostiam zvlhčovače s vyšším výkonom nevadia.

2.

Pre komfort obsluhy je najdôležitejšou funkciou hygrostat

Hygrostat si sám stráži nastavenú hladinu vlhkosti. Na niektorých zariadeniach sa hygrostat nastavuje mechanicky pomocou otočných regulátorov, inde sa využívajú tlačidlá a digitálne nastavenie.

3.

Voda musí byť 100 % čistá

Na udržanie hygienickej čistoty vody v zariadení je najlepšou voľbou antibakteriálna strieborná kocka Clean Cube, ktorá je účinnejšia než napr. ionizačná strieborná tyčinka. Predhrievanie vody kvôli vytvoreniu hygienicky čistej hmloviny spotrebuje viac energie a prevádzka zariadenie je tak o niečo drahšia.

4.

Nízka hlučnosť a minimálna údržba

Pre spálne a detské izby vyberajte zariadenia s nízkou hlučnosťou. Ak hľadáte zariadenie s minimálnou údržbou, zamerajte sa na zvlhčovač s väčšou nádržkou vybavený prídavnými demineralizačnými filtrami. Rad zvlhčovačov vzduchu Stylies vám ponúka všetok uvedený komfort, preverenú kvalitu známu po celom svete a veľmi príjemné ceny.